Pasistatėte rąstinį namą? Kas toliau?

 

Pasistatėte sodo namą? Norite vasaros vakarus jaukiai leisti prie židinio, o gal pasikviesti draugų ir mėgautis ypatinga aplinka, kurią sukuria rąstiniai namai? Norėtųsi, jog būtų daugiau sėkmingai užbaigtų statyti namų projektų – namo šeimininkas turėtų žinoti svarbius aspektus, kuriuos reiktų atlikti pastačius sienas bei uždengus stogą ir gyventi taip, kaip svajojo – mėgautis nauju sodo nameliu ir pamiršti statybos rūpesčius. Turintys ilgametę patirtį „Eurodita“ profesionalai atkreipia dėmesį į svarbius rąstinių namų įrengimo ir priežiūros ypatumus.

Rąstiniai namai džiūsta ir sužemėja. Labai svarbu žinoti, jog dėl medienos džiūvimo sodo namas gali susėsti žemyn. Tai aktualiausia pirmaisiais namo pastatymo metais, nes mediena sparčiausiai netenka drėgmės (jeigu naudota neišdžiovinta mediena). Dedant langus ir duris būtina žinoti, kad rąstinė siena judės vertikalia kryptimi langų ir durų rėmų atžvilgiu. Jeigu į tai nebus atsižvelgta, džiūstanti mediena gali deformuoti langus ir duris, todėl rėmas tvirtinamas ne prie rąstų, o statramsčių. Reikia nepamiršti periodiškai reguliuoti statramsčius, kad namas sėstų tolygiai.

Dažymas. Rąstus reikia impregnuoti ir nudažyti. Tai daroma dėl medienos apsaugos (saulės, drėgmės, vėjo, pelėsio, kenkėjų ir t.t.). Prieš dažymą rąstai impregnuojami, tada gruntuojami/dažomi. Nepamirškite atidžiai perskaityti instrukciją ir dažyti tik tada, kai išdžiūsta impregnantas ar gruntas. Atsiminkite, jog namą reikia perdažyti kas 7-20 metus (priklausomai nuo dažų), kad mediena išliktų apsaugota ir išlaikytų estetinį vaizdą.

Apšiltinimas. Namą reikės apšildyti, jei norėsite gyventi visus metus. Dažniausiai tai daroma iš išorės, bet galima ir iš vidaus. Šiltinimo medžiagoms keliami šie reikalavimai:

  • rąstai galėtų “kvėpuoti”;
  • atsparios drėgmei;
  • praleidžia garus;
  • mažai įtakojamos namo judėjimo.

Tinka šios medžiagos: ekovata (sausas ir šlapias šiltinimas), poliuretanas, akmens vata, medžio plaušo plokštės.

Perdangos. Jei sodo namelyje darysite perdangą, reikia pasirinkti tinkamą atstumą tarp laikančių ašių ir naudoti reikiamo storio balkius. Pagal atstumą tarp balkių atramos ašių apskaičiuojamas perdangos konstrukcijų tankis ir balkių matmenys. Jei naudosite kapitalines sijas galima sumažinti tarpą tarp laikančių ašių. Patariame perdangų darymą patikėti profesionalams, nes blogai parinktos medžiagos ir klaidingai atlikti skaičiavimai gali sukelti daug problemų. Pavyzdžiui, perdanga gali deformuotis dėl padidėjusios dinaminės apkrovos.

Grindys. Pirmajame aukšte galima įsirengti įvairias grindis. Dažnai naudojamos medinės masyvo grindys, virtuvėje ar vonios kambaryje – plytelės. Jei norite, kad šios grindys būtų viename lygyje, reikia įvertinti gulekšnių bei grindinių lentų storį ir pagal tai daryti plytelių pagrindą. Antrajame aukšte paklojama plokščia medžiaga (pavyzdžiui, OSB) ir ant jos klojama kiliminė danga ar parketlentės. Galima įsirengti grindinį šildymą naudojant temperatūros pokyčių nebijančias medžiagas.

Rąstinis sodo namas – mūsų protėvių palikimo ir naujų statybos technologijų derinys. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad žmonės, gyvenantys mediniuose namuose sulaukia ilgesnio amžiaus, rečiau serga kvėpavimo takų ligomis. Juk medis – natūrali gamtos dalis, o kas natūralu – visada buvo ir bus sveika. Kreipkitės į „Eurodita“ specialistus – mes suteiksime konsultaciją ir pagalbą – nuo namo statymo planavimo iki įrengimo.