Nestandartiniai mediniai namai – mūsų kasdienybė

Turbūt peržiūrinėdami mūsų kataloge esančių rastinių namelių modelius pamanėte, kad viskas labai standartizuota. Iš pirmo žvilgsnio taip ir yra, nes mūsų gamybos procesas yra labai stipriai standartizuotas, kad būtų pasiekiami kuo efektyvesni rezultatai, tačiau…

visada galime pagaminti nestandartinius rastinius namus pagal kliento poreikius ir užsakymą.

Namas, ypač gyvenamasis, labai priklauso nuo vietos, kur jis stovi. Jei jūsų sklypas nedidelis, ieškosite galimybių sutaupyti kiekvieną centimetrą. Taip pat jei statotės kalnuotoje vietovėje, taip pat ieškosite ne visai standartinių sprendimų. Gal norėsite erdvesnių palėpių, tad keisti reikės tik stogo konstrukcijas. Čia Eurodita visada padės suprojektuoti būtent jūsų poreikiams skirtą namą.

Paprastai pagal užsakymą statome daugiausiai klijuoto tašo namus. Tam yra svari priežastis: klijuoto tašo statyba yra kur kas lankstesnė, nei rastinio namo. Bet šioje vietoje turėtume dėti tašką ir daugiau papasakoti apie klijuotą tašą ir kodėl dažnai renkamės jį.

Iš karto norime užbėgti kai kuriems klausimams už akių: klijuotas tašas yra brangesnis, nei rastai, tad ir namai ar sodo namai yra brangesni. Tačiau privalumų yra daugiau, nei trūkumų.

Klijuotas tašas medinio namo statybai: privalumai ir 1 trūkumas

Tiems, kas terminą „klijuotas tašas“ girdi pirmą kartą (angliškai – glulam arba laminated timber), norime paaiškinti, kas tai yra. Išpjaunami įvairių ilgių medienos tašai, jie išdžiovinami ir suklijuojami tarpusavyje vienas su kitu. Tada jie presu stipriai suspaudžiami ir atitinkamai apdirbami. Mes statome namus naudodami 135 mm, 180 mm, 200 mm ir 220 mm klijuotus tašus.

Kad tašas yra klijuotas pastebėti galima atidžiai įsižiūrėjus į tekstūras, kurias stengiamės priderinti pagal spalvą ir, žinoma, medieną. Tašai klijuojami dažniausiai iš spygliuočių medienos, nes ši mediena dažniausiai naudojama medinių namų statybai.

Žadėti privalumai lyginant su rastiniais namais:

  1. Klijuoti tašai yra pranašesni logistikos prasme. Jei rastas gali būti iki 6 metrų ilgio, o optimaliausias jo ilgis yra 3-5 metrai, tai klijuotą tašą galima pagaminti iki 30 metrų ilgio (klijuojant skirtingo ilgio tašus). Tokio tikrai paprastu transportu nepavešime, tačiau keliolikos metrų ilgio tašai – labai paklausūs.
  2. Klijuotas tašas traukiasi labai nedaug. Gamybos technologija yra tokia, kad tik iš sausų tašų galima gaminti klijuotą tašą. Dėl to drėgmės procentas jame itin mažas. O tai gera žinia statytojams ir šeimininkams, nes pastačius namą, jis labai daug nebesideformuos. Juk norint daryti vidaus apdailą rastiniuose namuose dar reikia beveik metus palaukti, kol sienos „nusistovės“… Klijuoti tašai daug „nevaikšto“, tad jau po kelių mėnesių galima daryti vidaus apdailą.
  3. Klijuotas tašas neskilinėja, todėl jame neatsiranda oro tarpų. Tad investicijų į papildomą apšiltinimą reikia kur kas mažiau. Taip, tašas, mūsų paskaičiavimais, praleidžia iki 30 proc. mažiau šilumos, lyginant su rastinio namo sienomis.
  4. Klijuoti tašai yra naudojami kur kas sudėtingesniuose architektūriniuose sprendimuose, nei rastai. Nekalbėsime apie ekstremalius klijuoto tašo panaudojimo būdus statant įvairias arkas ir užrietimus. Tokių viražų su rastu nelabai padarysi – prireiks suleidimų, kurie iš karta gresia energijos praradimais.
  5. Klijuoto tašo namai yra pagaminami greičiau, nei rastiniai. Vidutiniškai pagal užsakymą suprojektuotą namą pagaminame per tris savaites, dar tris užtrunka jo surinkimas ir pastatymas ant paruoštų pamatų. Su rastais dirbame šiek tiek ilgiau, tad planuojantiems laiką, tai gali būti svarbus argumentas rinktis klijuotą medieną.

Kaip matote, klijuotas tašas yra iš tiesų puikus būdas statyti medinius namus. Jis turi tik vieną rimtą trūkumą ir tai visai ne kaina (didesnė kaina gali būti kompensuota mažesnėmis išorinio apšiltinimo išlaidomis). Klijuotas tašas yra klijuojamas, todėl namas nebegali būti vadinamas ekologišku. Deja, tie, kurie nori turėti ekologiškus namus, turėtų rinktis rastus.

Kitą trūkumą gali pasidaryti patys statytojai. Dažnai girdime, kad neatidūs statytojai nusiperka ne vienodo standarto klijuotus tašus ir jų išmatavimai skiriasi. Tai sukelia problemų darant pertvaras, statant papildomas sienas ir t.t. Dėl to rekomenduojame iš karto apmąstyti visas galimybes ir jas suplanuoti, kad mūsų sertifikuoti statytojai pastatytų taip, kaip reikia.

Visada esame linkę bendradarbiauti su architektais ir projektuotojais, kurie turi itin aukštus reikalavimus. Dirbame skirtingose Europos valstybėse, todėl puikiai žinome, kokia statybos praktika yra Lietuvoje, Norvegijoje, Anglijoje ar kitose šalyse. Tokiu būdu būsite tikri, kad pastatysime ne tik patvarų, šiltą, bet ir europietišką namą.